بوآ کوتوله یک پا در آمازون اکوادور پیدا شد

برای خبرنامه علمی تئوری شگفت انگیز CNN ثبت نام کنید. با اخبار مربوط به اکتشافات جذاب، پیشرفت های علمی و موارد دیگر، جهان را کاوش کنید.CNN

دانشمندان گونه کوچک جدیدی از بوآهای کوتوله را که در آمازون اکوادور زندگی می کنند، شناسایی کرده اند که حتی یک نفر از مارها هم می تواند دوستش داشته باشد: این خزندگان کوچک فقط یک فوت طول دارند.

الکس بنتلی، هماهنگ‌کننده تحقیقات ایستگاه میدانی Sumak Kawsay In Situ در دامنه‌های شرقی رشته کوه‌های آند، به طور تصادفی با یک مار کوچک و حلقه‌دار در تکه‌ای از جنگل ابر برخورد کرد، جنگلی مرتفع که در آن ابرها از لابه لای درختان عبور می‌کنند.

او عکسی از مار را برای همکارانش از جمله عمر انتیاوسپ نتو، دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه فدرال ریو گراند دو سول و موسسه بوتانتان در برزیل فرستاد.

Entiauspe-Neto، نویسنده مقاله که این گونه را در مجله اروپایی طبقه‌بندی توصیف می‌کند، گفت: «ما بلافاصله شگفت‌زده شدیم، زیرا نباید آنجا باشد.

T. cacuangoae مانند بوآهای کوتوله همکار خود از فاصله دور با گاوزبان بزرگتر مرتبط است.

بوآهای کوتوله دیگر در جاهای دیگر در آمریکای جنوبی و هند غربی شناسایی شده اند، اما هیچ کدام در منطقه ای که بنتلی این یکی را مشاهده کرده است، یافت نشده است. نزدیکترین مسابقه شناخته شده در اکوادور در غرب رشته کوه آند زندگی می کند، و به گفته Entiauspe-Neto، به نظر “بسیار متفاوت” با نمونه موجود در عکس بنتلی است.

در حالی که این مار با هیچ گونه شناخته شده بوآهای کوتوله مطابقت نداشت، با نمونه ای از موزه علوم طبیعی اکوادور که چندین سال پیش جمع آوری شده بود، اشتراکات زیادی داشت.

Entiauspe-Neto گفت: “ما معمولاً از توصیف گونه های جدید فقط بر اساس یک گونه می ترسیم، زیرا این احتمال وجود دارد که نوعی تنوع وجود داشته باشد.” زمانی که آن دو نمونه را داشتیم، نسبتاً مطمئن بودیم که آنها یک گونه جدید هستند.

هنگامی که این گونه از بوآ کوتوله در معرض تهدید قرار می گیرد، به صورت یک توپ در می آید و از چشمانش خونریزی می کند.

با مقایسه ویژگی‌های فیزیکی و توالی‌های ژنتیکی مارهای مرموز با گونه‌های شناخته‌شده، محققان به این نتیجه رسیدند که حیوانی جدید برای علم پیدا کرده‌اند. آنها آن را Tropidophis cacuangoae به افتخار Dolores Cacuango، یک فعال بومی که از حقوق زنان دفاع می کرد و اولین مدارس دوزبانه اکوادور را با درس هایی به زبان اسپانیایی و زبان بومی کچوا تأسیس کرد، نامگذاری کردند.

T. cacuangoae مانند بوآهای کوتوله همکار خود از فاصله دور با بوآ منقبض کننده بزرگتر ارتباط دارد، اما آنها دارای ویژگی های مشترک هستند.

هر دوی آنها بدنی ضخیم دارند و اسکلت آنها دارای استخوان های باسن است که یادگاری از اجداد پاهای باستانی مارها است. و به جای مسلح شدن به سم، طعمه خود را تا حد مرگ فشار می دهند و جریان خون را مسدود می کنند و باعث ایست قلبی می شوند.

در حالی که بوآهای 10 فوتی به دنبال حیواناتی به بزرگی خوک های وحشی می روند، بوآهای کوتوله رژیم هایی دارند که عمدتاً از مارمولک های کوچک تشکیل شده است. و از آنجایی که بوآهای کوتوله مانند بوآهای واقعی اندازه ندارند، مکانیسم دفاعی عجیبی ایجاد کرده‌اند: وقتی تهدید می‌شوند، به صورت توپ در می‌آیند و از چشم‌هایشان خونریزی می‌کنند.

این رفتار، که در مارمولک‌های شاخدار نیز دیده می‌شود، ممکن است بیش از تهدید آمیز به نظر برسد، اما Entiauspe-Neto مشکوک است که این رفتار بخشی از یک صورت فلکی بزرگ‌تر از تظاهر به مرگ است که در سراسر قلمرو حیوانات یافت می‌شود.

او گفت: “بیشتر شکارچیان تمایل دارند از طعمه های زنده تغذیه کنند.” اگر شکارچی مانند عقاب ببیند که یک بوآ کوتوله پیچیده شده و از چشمانش خون جاری شده است، “احتمالاً شکارچی فکر می کند که مار ممکن است بیمار یا در حال مرگ باشد، بنابراین از آن تغذیه نمی کند” تا از گرفتن هر چیزی جلوگیری کند. باعث شد مار بیمار به نظر برسد

با این حال، بوآهای کوتوله با تهدیدهای بسیار بزرگتری نسبت به شکارچیان روبرو هستند: گونه های تازه شناسایی شده ممکن است به دلیل از دست دادن زیستگاه در معرض خطر انقراض باشند. Entiauspe-Neto گفت: این برد نسبتاً کمی دارد. بنابراین در حالی که هنوز باید به طور رسمی توسط IUCN (اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت) ارزیابی شود، من فکر می کنم ممکن است در معرض خطر انقراض باشد.

Thaís Guedes، محققی در دانشگاه دولتی کامپیناس در برزیل که درگیر این مطالعه نبود، این کار را تحسین کرد. گودس گفت: «همیشه وقتی می بینم گونه جدیدی از مارها به دنیا معرفی می شود خوشحال می شوم.

او گفت که تکریم فعال کاکوانگو در نامگذاری این گونه نیز مهم است، زیرا مردم بومی نقش کلیدی در حفاظت دارند.

Cornelius Mcgrath

درونگرا. قهوه خور. کاوشگر. متخصص تلویزیون بشارت بیکن لاعلاج. طرفدار فرهنگ پاپ

بازی انفجار: یک نگاه جامع به این ابزار معاملاتی جذاب
دفتر کار درسی: ابزار ضروری برای دانش‌آموزان
The Ultimate Guide to Real Estate in Canada
Welcome to Your Dream Home: House for Sale in Canada
Escape to Your Dream Home with Acreage for Sale
Welcome to Your Dream Home: House for Sale in Canada
تماس با ما