اعمال و فضیلت خاص روز عرفه به همراه دعای عرفه

امروز دوشنبه ۲۰ مرداد و ۹ ذی‌الحجه مصادف با روز عرفه است. روزی که هرکسی آرزو دارد در سرزمین کربلا و در کنار حرم مطهر حضرت اباعبدالله الحسین (ع) باشد، این عشق و علاقه برای حضور در کربلا در چنین روزی بی‌جهت نیست.

امام صادق (ع) در حدیثی فرمود: «إِنَّ اللَّهَ تَبَارَکَ وَ تَعالَی یَتَجَلَّی لِزُوَّارِ قَبْرِ الْحُسَیْنِ ع. قَبْلَ أَهْلِ عَرَفَاتٍ وَ یَقْضِی حَوَائِجَهُمْ وَ یَغْفِرُ ذُنُوبَهُمْ وَ یُشَفِّعُهُمْ فَی مَسَائِلِهِمْ وَ یُشَفِّعُهُمْ فَی مَسَائِلِهِمْ فَی مَسَائِلِهِمْ فَی مَسَعَیْأَیْأَیْفَیْأَیْأَیْأْفَیْأَیْأَیْأَیْأَیْأَیْأَیْأَیْلَ أَهْلِ عَرَفاتٍ. خداوند بزرگ پیش از آن روز عرفه بر اهل عرفات تجلّی کند، بر زائران قبر حسین (علیه‌السلام) تجلّی می‌کند، و حاجاتشان را بر می‌آورد و گناهانشان را می‌آمرزد، و شفاعتشان را در مورد دیگران می‌پذیرند، آن‌گاه به اهل عرفات می‌رسند. توجه می‌کند و با آنها نیز چنین رفتاری می‌کند». (کامل الزیارات، ص ۱۷۰)

عرفه به واقع روز دعا و مسألت از خداوند متعال است و خداوند درهای مغفرت و رحمت خود را در این روز به روی بندگان باز می‌کند. یکی از اعمالی که در این روز وارد شده است، زیارت امام حسین (ع) است. در روایات وارد شده است، خداوند در این روز اول به زوار امام حسین (ع) نگاه می‌کند، پیش از کسی که در صحرای عرفات است.

اعمال روز عرفه

اوّل: غسل

دوم: زیارت حضرت سید الشّهداء علیه السّلام که برابر هزار حج هزار عمره و هزار جهاد و بلکه افضل از این است، و روایات در کثرت فضیلت زیارت آن حضرت در این روز متواتر است. [یعنى از افراد بسیارى نقل شده است]و اگر کسى در این روز توفیق باشد، که زیر قبّه مقدّسه آن حضرت باشد، ثوابش کمتر از کسى است که در عرفات باشد، بلکه بیشتر و بیشتر است، و کیفیت زیارت آن حضرت بعد از این در باب زیارات آن شاءاللّه تعالی مى‌آید.

سوم: پس از نماز عصر، پیش از آن که خواندن دعاهای عرفه شود، در زیر آسمان دو رکعت نماز بجا آورد، و به گناهانش نزد خدا اعتراف و اقرار کند، تا به ثو عرفات دست، و گناهانش آمرزیده شود، آنگاه به اعمال. و دعاهای عرفه که از ائمه طاهره علیهم السّلام روایت شده است ساخته می شود، و آن اعمال و ادعیه بیشتر از آن است که به طور کامل در این مختصر ذکر شود ولى به اندازه‌ها که این کتاب گنجایش آن را داشته باشد می‌کند. شیخ کفعمى در کتاب «مصباح» فرموده: براى کسى که از دعا خواندن ضعف پیدا کند روزه عرفه مستحب است، و پیش از زوال. [رسیدن آفتاب به وقت شرعى ظهر]غسل استحباب دارد، و همچنین زیارت امام حسین علیه السّلام در روزوشب عرفه مستحبّ است.

و، چون وقت زوال رسید، زیر آسمان رود، و نماز ظهر را با رکوع و سجود نیکو بجا آورد، و چون از نماز ظهروعصر فارغ شود، دو رکت نماز بخواند، در رکعت اول پس از سوره «حمد» سوره «توحید». و در رکعت دوم بعد از (حمد) سوره (کافرون) بخواند، پس از آن چهار رکعت نماز بجا آورد، در هر رکعت پس از سوره (حمد) پنجاه مرتبه سوره (توحید) بخواند.


بیشتر بخوانید

سیّد ابن طاووس در «اقبال» ذکر فرموده بخوان:

سُبْحَانَ الَّذِی فِی السَّمَاءِ عَرْشُهُ سُبْحَانَ الَّذِی فِی الْأَرْضِ حُکْمُهُ سُبْحَانَ الَّذِی فِی الْقُبُورِ قَضَاؤُهُ سُبْحَانَ الَّذِی فِی الْبَحْرِ سَبِیلُهُ سُبْحَانَ الَّذِی فِی النَّارِ سُلْطَانُهُ سُبْحَانَ الَّذِی فِی الْجَنَّةِ رَحْمَتُهُ سُبْحَانَ الَّذِی فِی الْقِیَامَةِ عَدْلُهُ سُبْحَانَ الَّذِی رَفَعَ السَّمَاءَ سُبْحَانَ الَّذِی بَسَطَ الْأَرْضَ سُبْحَانَ الَّذِی لا مَلْجَأَ وَ لا مَنْجَى مِنْهُ إِلا إِلَیْهِ

منزّه است خدایی که عرشش در آسمان است، منزّه است خدایی که حکمش در زمین است، منزّه است خدایی که فرمانش در گورهاست، منزّه است خدایی که راهش در دریاست، منزّه است خدایی است که سلطنتش در آتش است، منزّه است خدایی که رحمتش در بهشت ​​است. است، منزّه است خدایی که عدالتش در قیامت است، منزّه است خدایی که آسمان را برافراشت، منزّه است خدایی که زمین را بگسترد، منزّه است خدایی که پناهگاه و نجات از او جز به سوی او نیست.

سپس صد مرتبه بگو:

سُبْحَانَ اللَّهِ وَ الْحَمْدُ لِلَّهِ وَ لا إِلَهَ إِلا اللَّهُ وَ اللَّهُ أَکْبَرُ.

منزّه است خدا، و سپاس از آن خدا، و معبودی جز خدا نیست، و خدا بزرگتر است.

سپس سوره «توحید» را صد مرتبه و «ایة الکرسی» را صد مرتبه بخوان، و صد مرتبه بر محمّد و آل محمّد صلوات فرست، و ده مرتبه بگو:

لا إِلَهَ إِلا اللَّهُ وَحْدَهُ لا شَرِیکَ لَهُ لَهُ الْمُلْکُ وَ لَهُ الْحَمْدُ یُحْیِی وَ یُمِیتُ وَ یُمِیتُ وَ یُحْیِی وَ هُوَ حَیٌّ لا یَمُوتُ بِیَدِهِ الْخَیْرُ وَ هُوَ عَلَى کُلِّ شَیْ ءٍ قَدِیرٌ.

معبودی جز خدا نیست، یگانه و بیشریک است، فرمان روایی و سپاس از آن اوست، زنده می کند و میمیراند، و میمیراند و زنده می کند، و او زنده پاینده است، خیر تنها به دست اوست و او بر هرچیز تواناست.

و ۱۰ مرتبه:

أَسْتَغْفِرُ اللَّهَ الَّذِی لا إِلَهَ إِلا هُوَ الْحَیُّ الْقَیُّومُ وَ أَتُوبُ إِلَیْهِ.

آمرزش می‌جویم از خدایی که معبودی جز او نیست، زنده است و به خود پاینده است و به سویی او باز می‌گردیم.

و ۱۰ مرتبه:

یَا اللَّهُ

ای خدا

و ۱۰ مرتبه:

یا رَحْمَنُ‌

ای مهربان

و ۱۰ مرتبه:

یَا رَحِیمُ

ای بخشنده

و ۱۰ مرتبه:

یَا بَدِیعَ السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ یا ذَا الْجَلالِ وَ الْإِکْرامِ.

ای پدید آمده است آسمانها و زمین، ای دارای شوکت و بخشش

و ۱۰ مرتبه:

یَا حَیُّ یَا قَیُّومُ

ای زنده ای پاینده

و ۱۰ مرتبه:

یَا حَنَّانُ یا مَنَّانُ

ای نعمت افزا ای عطابخش

و ۱۰ مرتبه:

یَا لا إِلَهَ إِلا أَنْتَ

ای که خدایی جز تو نیست

و ۱۰ مرتبه:

آمینَ

اجابت فرم

آنگاه بگو:

اللَّهُمَّ إِنِّی أَسْأَلُکَ یَا مَنْ هُوَ أَقْرَبُ إِلَیَّ مِنْ حَبْلِ الْوَرِیدِ یَا مَنْ یَحُولُ بَیْنَ الْمَرْءِ وَ قَلْبِهِ یَا مَنْ هُوَ بِالْمَنْظَرِ الْأَعْلَى وَ بِالْأُفُقِ الْمُبِینِ یَا مَنْ هُوَ الرَّحْمَنُ عَلَى الْعَرْشِ اسْتَوَى یَا مَنْ لَیْسَ کَمِثْلِهِ شَیْ ءٌ وَ هُوَ السَّمِیعُ الْبَصِیرُ أَسْأَلُکَ أَنْ تُصَلِّیَ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ

خدایا از تو درخواست می‌کنم، هر کسی که از رگ گردن به من نزدیکتر است، کسی که میان انسان‌ها و دلش پرده می‌شود، می‌شود، آیا کسی که در اندازه‌ی برتر و افق‌قق‌دار است، هرکسی که بر حکومت باشد، قرار دارد، یا کسی که چیزهایی مانندش دارد. نیست، و او شنوا و بیناست، از تو درخواست می‌کنم بر محمّد و خاندان محمّد درود فرست.

و حاجت خود را بخواه که به خواست خدا درخواست خواهد کرد، آنگاه این صلوات را که از امام صادق علیه السّلام روایت بخوان، که هرکه بخواهد محمّد و آل محمّد علیهم السّلام را در فرستادن صلوات بر ایشان مسرور کند، بگوید:

اللَّهُمَّ یَا أَجْوَدَ مَنْ أَعْطَى وَ یَا خَیْرَ مَنْ سُئِلَ وَ یَا أَرْحَمَ مَنِ اسْتُرْحِمَ اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ فِی الْأَوَّلِینَ وَ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ فِی الْآخِرِینَ وَ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ فِی الْمَلَإِ الْأَعْلَى وَ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ فِی الْمُرْسَلِینَ اللَّهُمَّ أَعْطِ مُحَمَّدا وَ آلَهُ الْوَسِیلَةَ وَ الْفَضِیلَةَ وَ الشَّرَفَ وَ الرِّفْعَةَ وَ الدَّرَجَةَ الْکَبِیرَةَ اللَّهُمَّ إِنِّی آمَنْتُ بِمُحَمَّدٍ صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَ آلِهِ وَ لَمْ أَرَهُ فَلا تَحْرِمْنِی فِی [یَوْمِ]الْقِیَامَةِ رُؤْیَتَهُ وَ ارْزُقْنِی صُحْبَتَهُ وَ تَوَفَّنِی عَلَى مِلَّتِهِ وَ اسْقِنِی مِنْ حَوْضِهِ مَشْرَبا رَوِیّا سَائِغا هَنِیئا لا أَظْمَأُ بَعْدَهُ أَبَدا إِنَّکَ عَلَى کُلِّ شَیْ ءٍ قَدِیرٌ اللَّهُمَّ إِنِّی آمَنْتُ بِمُحَمَّدٍ صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَ آلِهِ وَ لَمْ أَرَهُ فَعَرِّفْنِی فِی الْجِنَانِ وَجْهَهُ اللَّهُمَّ بَلِّغْ مُحَمَّدا صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَ آلِهِ مِنِّی تَحِیَّةً کَثِیرَةً وَ سَلاما

خدایا اى بخشنده ترین کسى که عطا فرمود، و اى بهترین کسى که درخواست کرد، و اى مهربان ترین کسى که از او مهربان بود، خدا درود فرست بر محمّد و آلش در بین گذشتگان، و بر محمّد و خاندانش در میان آیندگان، و بر محمّد و خاندانش. در میان فرشتگان، و بر محمّد و خاندانش در میان رسولان. خدایا عطا فرم به محمّد و خاندانش وسیله و فضیلت و شرف، و بلندی مقام و درجه والا. خدایا آوردم به محمّد (درود خدا بر او و خاندانش) او را ندیدم، پس مرا در قیامت از دیدارش محروم مساز، و همنشینی با او را نصیبم فرم، و مرا بر دین او بمیران، و از حوضش سیرابم کن، بدون نوشیدنی. تشنگى، دلنشین و گوارا که پس از آن هرگز تشنه نشم، همانا تو بر هرچیز توانایى. خدایا ایمان آوردم به محمّد (درود خدا بر او و خاندانش)نیکه او را ندیدم، پس در بهشت ​​چهره اش را به من بشناسان. خدایا به محمّد (درود خدا بر او و خاندانش) از سوى من تحیّت و سلام بسیار برسان.

پس دعای امّ داود را که بیانش در اعمال ماه رجب گذشت بخوان، آنگاه این تسبیح را که ثوابش در زیادتی نمی‌شود و ما میزان ثواب آن را به خاطر رعایت اختصار بیان نکردم بگو:

سُبْحَانَ اللَّهِ قَبْلَ کُلِّ أَحَدٍ وَ سُبْحَانَ اللَّهِ بَعْدَ کُلِّ أَحَدٍ وَ سُبْحَانَ اللَّهِ مَعَ کُلِّ أَحَدٍ وَ سُبْحَانَ اللَّهِ یَبْقَى رَبُّنَا وَ یَفْنَى کُلُّ أَحَدٍ وَ سُبْحَانَ اللَّهِ تَسْبِیحا یَفْضُلُ تَسْبِیحَ الْمُسَبِّحِینَ فَضْلاً کَثِیراً قَبْلَ کُلِّ أَحَدٍ وَ سُبْحَانَ اللَّهِ تَسْبِیحا یَفْضُلُ تَسْبِیحَ الْمُسَبِّحِینَ فَضْلا کَثِیرا بَعْدَ کُلِّ أَحَدٍ وَ سُبْحَانَ اللَّهِ تَسْبِیحاً یَفْضُلُ تَسْبِیحَ الْمُسَبِّحینَ فَضْلا کَثیرا مَعَ کُلِّ أَحَدٍ.

منزّه است خدا، پیش از هرکس، و منزّه است خدا پس از هرکس، و منزّه است خدا با هرکس و منزّه است خدا، پاینده است پروردگار ما، و فنا می پذیرد هرکس، و منزّه است خدا، تنزیه است که فزونى می تواند بر تنّزیه شود. تنزیه‌کنندگان فزونى بسیار پیش از هرکس، و منزّه است خدا، تنزیهى که فزونى مى‌برد بر تنزیه تنزیه‌کنندگان فزونى بسیار پس از هرکس، و منزّه است خدا تنزیهى که فزونى بر تنزیه تنزیه‌ها فزونى بسیار به همراه هرکس مى‌گیرد.

وَ سُبْحَانَ اللَّهِ تَسْبِیحاً یَفْضُلُ تَسْبِیحَ الْمُسَبِّحِینَ فَضْلاً کَثِیراً لِرَبِّنَا الْبَاقِی وَ یَفْنَى کُلُّ أَحَدٍ وَ سُبْحَانَ اللَّهِ تَسْبِیحاً لا یُحْصَى وَ لا یُدْرَى وَ لا یُنْسَى وَ لا یَبْلَى وَ لا یَفْنَى وَ لَیْسَ لَهُ مُنْتَهًى وَ سُبْحَانَ اللَّهِ تَسْبِیحاً یَدُومُ بِدَوَامِهِ وَ یَبْقَى بِبَقَائِهِ فِی سِنِی الْعَالَمِینَ وَ شُهُورِ الدُّهُورِ وَ أَیَّامِ الدُّنْیَا وَ سَاعَاتِ اللَّیْلِ وَ النَّهَارِ وَ سُبْحَانَ اللَّهِ أَبَدَ الْأَبَدِ وَ مَعَ الْأَبَدِ مِمَّا لا یُحْصِیهِ الْعَدَدُ وَ لا یُفْنِیهِ الْأَمَدُ وَ لا یَقْطَعُهُ الْأَبَدُ وَ تَبَارَکَ اللَّهُ أَحْسَنُ الْخَالِقِینَ

و منزّه است خدا تنزیه است که فزونى مى‌گیرد بر تنزیه تنزیه‌کنندگان فزونى بسیار، براى پروردگار ما پاینده است و هیچ کس نپایید، و منزّه است خدا تنزیهى که شمرده شود، و بداند که فراموش شود و فراموش شود و کهنه نمی‌شود. و فانى نميشود، و براى نهايتاً نباشد، و منزّه است خدا تنزيهى كه دوام دارد به دوامش، و باقى ماندگار است در سالهاى جهانى، و ماههاى روزگاران، و روزهاى دنيا و ساعات شب و روز، و منزّه است خدا به ابديت ابد. ، و همپای ابد، آن تنزیه است که آن را شماره نکند، و مدّتى فنایش نکند، و سرانجام قطعش نکند، و بزرگ است خدا نیکوترین آفرینندگان.

سپس بگو:

وَ الْحَمْدُ لِلَّهِ قَبْلَ کُلِّ أَحَدٍ وَ الْحَمْدُ لِلَّهِ بَعْدَ کُلِّ أَحَدٍ.

و سپاسی را پیش از هرکس، و سپاس خدای را پس از هرکس

تا آخر دعا، ولي به جاي هر سبحان اللّه بگو: الحمد لله و، چون به احسن الخالقين رسيد بگو: «لا اله الاّ اللّه قبل كل احد» تا آخر كه بجاى سبحان اللّه «لا اله الاّ اللّه» ميگويى، و پس از آن. بگو: «آخر اللّه اکبر قبل کل احد» تا که بجای سبحان اللّه: (الله اَکبر) می‌گوید.

Braylon Mccoy

محقق حرفه ای وب. پیشگام الکل متعصب تلویزیون دوست حیوانات در همه جا.

بازی انفجار: یک نگاه جامع به این ابزار معاملاتی جذاب
دفتر کار درسی: ابزار ضروری برای دانش‌آموزان
The Ultimate Guide to Real Estate in Canada
Welcome to Your Dream Home: House for Sale in Canada
Escape to Your Dream Home with Acreage for Sale
Welcome to Your Dream Home: House for Sale in Canada
تماس با ما