آتش سوزی مرگبار در نوار غزه جان 21 نفر را گرفت که برای یک مهمانی خانوادگی جمع شده بودند

صدها نفر از عزاداران فلسطینی روز جمعه در غزه تجمع کردند، یک روز پس از آتش‌سوزی سریع که 21 نفر را در مراسمی که به عنوان یک جشن خانوادگی آغاز شده بود، کشت.

بازرسان در تلاش بودند تا مشخص کنند علت آتش سوزی چیست و چرا بیش از یک ساعت طول کشید. مقامات گفتند که بخشی از آن به سرعت گسترش یافت زیرا بنزین ذخیره شده در آپارتمان به سوختن آتش کمک کرد.

خانواده ابورایا پنجشنبه شب برای جشن تولد و فارغ التحصیلی در آپارتمان طبقه سوم یک فیزیوتراپ بازنشسته، دکتر فرج ابو رایا، گرد هم آمده بودند. گردهمایی جشن خانوادگی با وقوع آتش سوزی و درگیر شدن آپارتمان و کشته شدن همه 21 نفر در مهمانی مرگبار شد.

ماهر فرج ابورایا، پسر دکتر ابورایا، ساعاتی قبل از جشن فارغ التحصیلی او از مصر به غزه بازگشته بود. این دو نفر جزو قربانیان این آتش سوزی بودند.

آتش سوزی در محله جبالیا در شمال غزه، یکی از مرگبارترین بلایای غزه در خاطرات اخیر بود که به خشونت ناشی از درگیری اسرائیل و فلسطین مرتبط نبود.

ایاد بازی، سخنگوی وزارت داخله گفت: “تحقیقات در مورد این رویداد همه جانبه خواهد بود.” وی گفت که تحقیقات بر روی “علت آتش سوزی و نحوه برخورد با آن” متمرکز خواهد شد.

فیلم‌های دریافتی از محل نشان می‌دهد که آتش‌نشانان در حال مبارزه با آتش هستند که تمام طبقه بالای ساختمان را فرا گرفته است. آنها موفق شدند از سرایت شعله های آتش به ساختمان های مجاور جلوگیری کنند.

به گفته محمود بازال، سخنگوی دفاع مدنی فلسطین، آتش ظرف 25 دقیقه خاموش شد. اما برخی از اهالی محله این سوال را مطرح کردند که چرا رسیدن آتش نشانان به محل حادثه طولانی شد؟

حسام علی، 30 ساله، همسایه، گفت که او و سایر ساکنان نزدیک به یک ساعت تلاش کردند تا درب ورودی ساختمان و درب آپارتمان را قبل از رسیدن آتش نشانان بشکنند.

ایهاب ابوالفهم، 30 ساله، یک برقکار که برای خانواده در آپارتمان کار کرده است، حوالی ساعت 5:50 بعد از ظهر شعله های کوچکی را از پنجره ها دید.

وی گفت: حدود 10 دقیقه بعد یک ماشین آتش نشانی کوچک، یک خودروی پلیس و یک آمبولانس در محل حاضر شدند. ماشین آتش نشانی مجهز به شلنگ و مقدار کمی آب بود اما نردبان نداشت.

آقای الفهم گفت که وقتی آتش نشانان شروع به پاشیدن آب کردند، آب به طبقه سوم که شعله های آتش تا آن زمان در آن شعله ور شده بود نرسید و پس از پنج دقیقه تمام شد. او گفت که با دفاع مدنی تماس گرفت و از آنها خواست کمک بیشتری بفرستند. او گفت که حدود 10 دقیقه بعد، یک ماشین آتش نشانی کوچک دیگر وارد شد، آن هم بدون نردبان تا آتش نشانان بتوانند به طبقه سوم برسند.

وی با بیان اینکه این دو کامیون نیز مخزن اکسیژن و ماسک نداشتند، گفت: یک کامیون نردبان دار تا حدود یک ساعت بعد وارد نشد.

او گفت: «روشی که آنها در حال مبارزه با آتش بودند اشتباه بود.

در یک کنفرانس خبری در مقابل ساختمان ساعاتی پس از اطفاء حریق، یک مقام دفاع مدنی گفت که نیروهای اورژانس در عرض چهار یا پنج دقیقه پس از دریافت تماس در مورد آتش سوزی در محل حاضر شده اند.

“این درست نیست!” دو مرد جوان در میان جمعیت فریاد زدند.

با سکوت مسئولان مواجه شدند.

روز جمعه، وزارت دفاع غیرنظامی و وزارت کشور از زمان پاسخگویی خود دفاع کردند و گفتند که نمی‌دانند آیا تأخیر ساکنان در احضار امدادگران اضطراری وجود دارد یا خیر.

آقای بازی، سخنگوی وزارت کشور گفت: “ما در یک محله شلوغ در مقابل یک آتش سوزی عظیم بودیم و می توانست به یک آتش سوزی بسیار بزرگتر تبدیل شود.” اگر واکنش و تلاش برای مهار آتش نبود، می‌توانستیم با بحران بزرگ‌تری مواجه شویم.»

آقای بازال، سخنگوی دفاع مدنی، گفت که یک انبار بنزین در داخل آپارتمانی که قربانیان در آن جشن گرفته بودند، به گسترش سریع آتش سوزی کمک کرد.

آتش سوزی در آپارتمان طبقه سوم مهار شد. در طبقات دیگر آسیبی دیده نشد.

شاهدان صحنه‌های دلخراشی را از دیدن کسانی که در داخل آپارتمان گیر افتاده بودند، به میله‌های فلزی پنجره‌ها، ناتوان از فرار و فریاد زدن برای کمک توصیف کردند. یک زن و دو کودک در کنار یک پنجره دیده شدند که میله‌ها را قبل از اینکه توسط شعله‌های آتش گرفته شوند، گرفته بودند.

مقامات حماس، گروه شبه‌نظامی که غزه را اداره می‌کنند، محاصره 15 ساله اسرائیل را که واردات تجهیزات و ماشین‌آلات خاص را ممنوع کرده و توانایی واکنش‌های اضطراری را محدود کرده است، مقصر دانستند.

آقای بازی گفت که دفاع مدنی غزه فقط تجهیزات و وسایل نقلیه قدیمی دارد و به ماشین های آتش نشانی، آمبولانس، ابزار نجات و نردبان نیاز مبرم دارد.

وی گفت: «به طور کلی اسرائیل از هرگونه تجهیزات برای دفاع غیرنظامی جلوگیری می کند و این البته بر توانایی ما برای پاسخ به بحران های بزرگ تأثیر می گذارد.

اداره مدنی اسرائیل که جنبه های غیرنظامی حضور اسرائیل در اراضی اشغالی از جمله غزه و کرانه باختری را کنترل می کند، اعلام کرد که اتهامات حماس تلاشی برای فرار از مسئولیت است.

دولت حماس در بیانیه ای گفت، به جای ایجاد زیرساخت های مدنی و پزشکی در غزه، حماس “منابع خود را برای تقویت نظامی خود به منظور تولید راکت و موشک هایی که به سمت غیرنظامیان بی گناه اسرائیل پرتاب می کند، سرمایه گذاری کرده است.”

محاصره ای که هم توسط اسرائیل و هم مصر حفظ می شود، با جلوگیری یا محدود کردن واردات اقلام «دو منظوره» – محصولاتی که اسرائیل می گوید می تواند هم برای غیرنظامیان و هم برای نظامی استفاده شود، به زیرساخت ها، سیستم مراقبت های بهداشتی و صنایع غزه آسیب جدی وارد کرده است. اهداف این اقلام شامل تجهیزات پزشکی، مصالح ساختمانی و حتی تجهیزات مورد استفاده در صنعت ماهیگیری منطقه ساحلی است.

Alina Bentley

کاوشگر. کارشناس سفر. متخصص قهوه. طرفدار تلویزیون عمومی متخصص پرشور بیکن. برگزار کننده آماتور محقق فرهنگ پاپ.

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Digital currencyخبربهترین مشاور کنکوربهترین سالن زیبایی تبریزبهترین اکستنشن مژه اصفهانGuide to buying household appliancesdigital currency tutorialدانشگاهdigital currency channelبهترین سالن زیبایی اصفهان